Paieška

Valid XHTML 1.1

Ukrainoje – rytietiški rinkimai

Ukrainos Aukščiausiosios Rados rinkimai vadinami skandalingiausiais per visą šalies istoriją. Stebėjusieji rinkimus tvirtina, kad taip įžūliai administracinio resurso nenaudojo bei atvirų falsifikacijų netaikė net susikompromitavusio buvusio prezidento Leonido Kučmos režimas.

Turint omenyje, kad šį kartą rinkimai vyko pagal naują rinkimų įstatymą, pagal kurį pusė parlamento narių (225) renkama daugiamandatėje apygardoje, o kita pusė – vienmandatėse, galima drąsiai teigti, kad Ukrainos valdžia surengė dvilypius rinkimus – daugiamandatėje jie vyko palyginti sklandžiai, tačiau vienmandatėse kartojosi „geriausios“ pirmųjų nepriklausomybės metų tradicijos – „karuselė“, „neteisingai užpildytų“ biuletenių gadinimas, grasinimai opozicinių jėgų rinkimų komisijų nariams ir t.t.

Rinkimų staigmenos

Suskaičiavus biuletenius, paaiškėjo, kad rinkimų rezultatai yra iškreipti: jeigu daugiamandatėje apygardoje valdančioji proprezidentinė Regionų partija surinko 30,01 proc. (72 mandatai), o jų pagrindinis varžovas – opozicinių partijų blokas „Batkivščina“ („Tėvynė“) – 25,53 proc. (62 mandatai), tai vienmandatėse „regionalai“ gavo 115 vietų, kai „Batkivščina“ – tik 40. Preliminariai „Regionų partijos“ frakciją naujame parlamente sudarys 187 parlamentarai, o „Batkivščinos” – 104.

Šiame parlamente savo frakcijas turės dar trys partijos – žymaus boksininko Vitalijaus Kličko vadovaujama partija „UDAR“ („Ukrainos demokratinių reformų aljansas“), nacionalistinė „Svoboda“ („Laisvė“) bei komunistų partija. Ir „UDAR“, ir „Svoboda“ pirmą kartą patenka į šalies parlamentą. Jos pasidalino protesto balsus, kurie neatiteko „Batkivščinai“, o gerus „Svobodos“ rezultatus užtikrino stabilus palaikymas Vakarų Ukrainos regionuose bei netikėtai geras rezultatas sostinėje Kijeve.

Iki šių rinkimų abi partijas buvo galima vadinti regioninėmis – Kličko politikoje buvo labiausiai žinomas kaip amžinasis buvusio Kijevo mero Leonido Černoveckio oponentas, po pernykščių savivaldos rinkimų didžiausias frakcijas „UDAR“ turi būtent Kijevo miesto ir Kijevo apskrities tarybose. „Svoboda“ buvo glaudžiausiai siejama su veikla Vakarų Ukrainoje, ypač Lvovo, Ivano Frankivsko bei Ternopolio apskritimis (kuriose ši partija laimėjo savivaldos rinkimus). Remiantis preliminariais rinkimų rezultatais, „UDAR“ turės naujojoje Radoje 40 parlamentarų (34 pagal sąrašą ir 6 vienmandatininkus), „Svoboda“ – 38 (25 pagal sąrašą ir 13 vienmandatininkų).

Komunistams, lyginant su 2006 m. eiliniais ir 2007 m. neeiliniais parlamento rinkimais, pavyko pagerinti savo rezultatą. Jis išaugo nuo 5,39 proc. (2007 m.) iki 7,11 proc. ir užtikrino jiems 32 mandatus, nepaisant to, kad nei vienas komunistų partijos kandidatas nelaimėjo vienmandatėse apygardose. Šį pakilimą galima paaiškinti nedidelės dalies „Regionų partijos“ elektorato perviliojimu atvirai prorusiškų lozungų dėka.

Be to, naujojoje Radoje darbuosis 51 vienmandatininkas (iškeltas smulkios partijos arba išsikėlęs pats). Dauguma jų – lojalūs Regionų partijai. Tarp tokių – dabartinis Rados ir Liaudies partijos pirmininkas Volodymiras Lytvynas, ekonominės plėtros ir prekybos ministras Piotras Porošenka ir net neslepiantys savo ukrainofobijos partijų „Sojuz“ ir „Rodina“ pirmininkai Levas Mirimskis ir Ihoris Markovas.

Falsifikacijos – netoleruojamos

Pasibaigus rinkimams, „Batkivščinos” lyderiai pareiškė, kad jų rezultatai yra suklastoti, todėl opozicija abejoja darbo tokiame parlamente perspektyvomis. Didžiausią pasipiktinimo bangą sukėlė situacija 13 apygardų, kuriose, pradėjus skaičiuoti balsus, pirmavo opozicijos kandidatai, bet skaičiai pasikeisdavo valdančiųjų kandidatų naudai likus susumuoti nuo keliolikos iki kelių procentų balsų. „Batkivščina” išplatino pranešimą, kuriame teigiama: „Apygardų rinkimų komisijų šturmai, jų pastatų padegimai, biuletenių gadinimas valdančiųjų kandidatų naudai, rinkimų klastojimai kontroliuojamų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių pagalba – tokie falsifikatorių veiksmai yra ne balsų skaičiavimo proceso išimtys, o taisyklės valdant Janukovičiaus kriminaliniam režimui.“

Analogiškus pareiškimus paskelbė „Svo­boda“ bei „UDAR“. Trijų politinių jėgų lyderiai nutarė koordinuoti savo veiksmus. Šį pirmadienį prie Vyriausiosios rinkimų komisijos pastato prasidėjo neterminuota protesto akcija. „Batkivščinos“ sąrašo lyderis Arsenijus Jaceniukas paragino žmones nesiskirstyti ir kartu apginti tikrus rinkimų rezultatus: „Mes susirinkome, kad apgintume mūsų pasirinkimą, milijonų ukrainiečių balsus, kad apgintume tuos opozicijos kandidatus, kurie laimėjo vienmandatėse apygardose.“

Susitikę su Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovybe, opozicinių jėgų lyderiai pareikalavo perskaičiuoti balsus 13 „probleminių“ apygardų, o tose iš jų, kur neįmanoma objektyviai nustatyti rezultatų, surengti pakartotinius rinkimus. Vienas iš „Batkivščinos“ lyderių Mykolas Tomenka teigia, kad jeigu šie reikalavimai nebus įvykdyti, opozicija atsisakys dalyvauti naujai išrinkto parlamento veikloje – jos deputatai tiesiog neprisieks.

Tarptautinės bendruomenės reakcija

Rinkimų pažeidimus griežtai sukritikavo ir tarptautiniai stebėtojai. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos stebėtojų grupės vadovas Andreasas Grossas teigia: „Šie rinkimai nepadėjo realizuoti to demokratinio potencialo, kurį turi Ukrainos visuomenė. Mes manome, kad ukrainiečių tauta yra verta geresnio pasirinkimo nei jos valios iškreipimas.“ Tokios nuomonės laikosi ir Kanados stebėtojų misijos pirmininkė Rachel Andreichuk: „Mes turime kalbėti apie tai, kad rinkimų dieną pastebėjome tam tikrus nukrypimus ir pažeidimus eilėje sričių, kurie sudarkė sąžiningą Ukrainos piliečių pasirinkimą.“

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinės Asamb­lėjos viceprezidentė Walburga Habsburg Douglas pavadino šiuos rinkimus „žingsniu atgal“ palyginus su praeitais: „Rinkimai pasižymėjo laisvų sąlygų rinkimų dalyviams nebuvimu, piktnaudžiavimu administraciniais resursais, subalansuoto informacijos pateikimo žiniasklaidoje trūkumu.“

Bandymas išsaugoti vienvaldystę gana skaudžiai smogė prezidentui V.Ja­nu­kovičiui – įžūlios Ukrainos valdžios machinacijos galutinai marginalizavo ją Vakarų demokratijų vadovų akyse. Be to, bet kuriuo atveju Regionų partijos ir dalies vienmandatininkų suformuota dauguma bus gana nestabili tiek kiekybės, tiek kokybės atžvilgiu, o opozicija, pajutusi pergalės perspektyvas, aktyvuos valdžios juodinimo kampaniją. „Svobodos“ lyderis Olehas Tiahnibokas prabilo grėsmingai: „Šiai valdžiai teliko paskutiniai mėnesiai, paskutinės dienos, galbūt paskutinės valandos. Jie elgiasi taip, lyg jaustų agoniją.“

Taip pat rekomenduojame:

Komentarų nėra

Komentuoti