Paieška

Valid XHTML 1.1

Lietuva ir Gruzija verčia Kremliaus valdžią

Tęsiasi spalį prasidėjęs tarptautinis skandalas, kai Rusijos specialiosios tarnybos Ukrainoje pagrobė radikalių kairiųjų pažiūrų aktyvistą Leonidą Razvozžajevą, neva su užsienio pagalba rengusį Rusijoje valstybės perversmą. Rusijos tyrėjai dabar teigia, kad perversmas „spalvotųjų revoliucijų“ pavyzdžiu buvo rengiamas Lietuvoje.

Oficialiai Rusijos teisė­sau­ga teigia, kad L.Raz­­vozžajevas laisvai parvyko iš Ukrainos, kreipėsi į Rusijos tardymo komitetą ir prisipažino esąs kaltas, kad dalyvavo Gruzijos politikų rengtame sąmoksle prieš Rusijos valstybę. Jis pats teigia, kad buvo pagrobtas Kijeve vos paprašęs politinio prieglobsčio, prievarta parvežtas į Rusiją, kur kankinimais ir grasinimais iš jo buvo išgautas vadinamasis „prisipažinimas“.

Kaltinimai prasilenkia su sveiku protu

Po pirmųjų L.Razvozžajevui pateiktų kaltinimų „masinių riaušių rengimu“ praėjus beveik mėnesiui, jam buvo pateiktas dar vienas kaltinimas, pribloškiantis savo absurdiškumu – Tardymo komitetas teigia, kad opozicionierius yra įvykdęs apiplėšimą… 1997 m. Tais metais jis su parankiniais neva įsiveržė į Angaroje gyvenančio verslininko namą ir pagrobė vaizdo kamerą bei 500 kailinių kepurių. Tyrimas buvo pradėtas remiantis minėto verslininko žmonos, kuri neva atpažino L.Razvozžajevą, pareiškimu. Abi bylos šiuo metu yra sujungtos į vieną.

Tyrimą, kurio eigoje ir buvo suimtas L.Razvozžajevas, Rusijos teisėsauga pradėjo po to, kai centriniais TV kanalais buvo parodytas propagandinis filmas „Protesto anatomija 2“, kuriame teigiama, kad užsienio valstybės (tarp jų ir Lietuva) aktyviai remia radikalią Rusijos opoziciją. Informacinė ataka prieš Lietuvą prasidėjo dar šių metų pradžioje, kai pasirodė Kremliaus kontroliuojamo Pirmojo kanalo reportažas, kuriame užsnigtų namelių fone stovintis korespondentas pranešė apie atrastą „slaptą šnipų susitikimo vietą“: „Visiškai slaptas renginys, kurį organizatoriai vadina seminaru iš mūsų šalies (Rusijos – K.R.) atvykusiems stebėtojams, vyksta viename iš Lietuvos kurortų. Anot rengėjų, mokymai vyksta siekiant užsikrinti maksimalų rinkimų proceso Rusijoje atvirumą, tačiau pats seminaras – uždaras.“

Moko perversmą surengti ar rinkimus stebėti?

Reportažo pabaigoje nuskambėjo nedviprasmiškas sakinys: „Likus savaitei iki rinkimų (prezidento – K.R.), seminaro dalyviai grįš į Rusiją su naujomis žiniomis bei instrukcijomis“. Iš tikrųjų paaiškėjo, kad minėtas seminaras – viso labo netoli Trakų vykę Europos Sąjungos fondų finansuoti ir pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rinkimų stebėjimo metodikas parengti mokymai rinkimų stebėtojams, kuriuose dalyvavo 16 žmonių iš Rusijos, tarp jų – ir L.Razvozžajevas.

Pilietinės visuomenės atstovų bendradarbiavimas ir kontaktų skatinimas (people to people) yra vienas ES Rytų kaimynystės politikos prioritetų, todėl rinkimų stebėjimo mokymai ar pilietinės visuomenės mokyklos Lietuvoje organizuojamos ne tik rusams, bet ir jaunimui iš Rytų partnerystės (Pietų Kaukazo, Ukrainos, Moldovos, Baltarusijos) valstybių. Tokia veikla užsiima tiek nevyriausybinės organizacijos, tiek akademinės institucijos, tiek ir partinės organizacijos. Tokių mokymų buvo gausu Lietuvai pirmininkaujant Demokratijų bendrijai, ESBO ir, tikėtina, bus gausu Lietuvos pirmininkavimo ES laikotarpiu. Akivaizdu, kad kiekvienas tokių renginių dalyvis rizikuoja būti Kremliaus apkaltintas ir patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Tai tik dar kartą įrodo, jog šiuo metu pilietinės visuomenės situacija Rusijoje yra prasčiausia nuo Sovietų Sąjungos žlugimo laikų. Maža to, jog priimami nauji įstatymai, ypač ribojantys nevyriausybinių organizacijų veiklą pačioje Rusijoje, jau bandoma ją riboti ir užsienyje. Tai – rimtas signalas visai tarptautinei bendruomenei, rodantis, kad Kremlius perima kaimyninės Baltarusijos patirtį ir politiką, kuri didelę dalį pilietinės visuomenės priverčia veikti pogrindyje. Keisčiausia, kad tuo pat metu Kremlius spaudžia Briuselį dėl bevizio režimo Rusijai.

Kas ne mūsų farvateryje – tas prieš mus

Viena iš mokymų dalyvių, opozicinio judėjimo „Solidarumas“ aktyvistė Anastasija Rybačenko, šiuo metu nuo Rusijos režimo persekiojimo besislapstanti Estijoje, mano, kad įvairių sąmokslo teorijų paieška – įprasta Rusijos žiniasklaidos praktika: „Tikriausiai buvo užsakymas – rasti kažkokį „amerikietišką pėdsaką“ prieš rinkimus – kokį nors „labai slaptą“ renginį, kuriame sėdi „liaudies priešai“ ir kažko mokosi.“ Kitas seminaro dalyvis Jurijus Subotinas sako, kad po kelionės į Lietuvą sulaukė saugumo tarnybų dėmesio: „Man pasakė, kad jie turi visas mūsų programas, visų lektorių vardus.“

Seimo narys, buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas yra įsitikinęs, kad Rusijos propagandos priemonių skleidžiamos insinuacijos rodo Kremliaus susierzinimą dėl nepriklausomos Lietuvos ir Gruzijos užsienio politikos: „Rusija visas šalis, kurios neplaukia jos užsienio politikos farvateryje, paprastai įtraukia į savo priešų sąrašą. Lietuva jau daug metų užima gana aukštas pozicijas tarp menamų Rusijos priešų vien dėl to, kad siekia vykdyti kartais deklaratyvią, kartais realią (kalbant apie energetinę nepriklausomybę) užsienio politiką, kuri neatitinka Rusijos interesų. Kita vertus, kai yra kalbama apie įvairias partnerystės programas, kurias palaiko ES toms šalims, kur su demokratija nėra viskas tvarkoje, Rusijoje savo ruožtu yra kuriami produktai, filmai, skirti vidaus vartojimui – juose yra kalbama apie ES seminarų paslėptas prasmes: neva rengiami perversmai, kuriami užsienio agentų tinklai, juolab atsižvelgiant į dabartinius Rusijos įstatymų pakeitimus, kai visos organizacijos, gaunančios kokią nors paramą iš užsienio valstybių dėl humanitarinių ar kitų priežasčių, vadinamos „užsienio agentais“. Be to, daug Gruzijos verslininkų ir politikų yra įtraukti į Rusijos selektyviai parengtą „juodąjį sąrašą“. Kai prireikia, jų pavardes ištraukia iš kišenės ir naudoja savo politiniams tikslams. Čia nėra nieko ypatingo ir nieko naujo – sena, prasta taktika.“

Nepaisant to, kad Rusijos propagandos mašina dirba senais metodais, pagal senai paruoštas schemas, jos produkcija ir toliau neabejoja didžioji dalis Rusijos gyventojų. Užsienio (Lietuvos ir Gruzijos) sąmokslu gąsdinama viešoji Rusijos nuomonė palankiai ar bent jau abejingai priima kaltinimus, kurie yra pareikšti 12 iš 16 įtariamųjų, dalyvavusių gegužės 6 d. mitinge Mask­voje prieš suklastotus V.Putino „grįžimo Kremliun“ rinkimus. Putino režimas pradeda naują, aktyvią buvusio Čekijos prezidento, disidento Vac­lavo Havelo žodžiais tariant, „teisingumo iliuzijos“ vykdymo bangą.

Taip pat rekomenduojame:

Komentarų nėra

Komentuoti