Paieška

Valid XHTML 1.1

Tiesa ar melas? P. Gritėnas: Naujoji Vakarų pasaulio ašis – Berlynas ir Paryžius

Žurnalistas Paulius Gritėnas naujausiame savo straipsnyje iškelia labai radikaliai skambančią mintį: Donaldo Trumpo JAV nebėra Vakarų pasaulio ašis – ja tampa Vokietija ir Prancūzija. O vėliau bando ją pagrįsti savitų teiginių bei įžvalgų derme. Savo ruožtu pabandžiau Tiesometru patikrinti ar šie teiginiai yra grynų gryniausia tiesa ar su realybe menkai ką bendro turintys išsigalvojimai.

Taigi prie galutinės išvados, kad Vakarų pasaulyje keičiasi centrinė ašis, autorius prieina pasitelkęs keletą šalutinių įžvalgų. Pirmiausia P. Gritėnas iškelia mintį, jog su naujuoju prezidentu Amerika atsitraukia nuo Europos reikalų sprendimo:

„[…] JAV pasiuntė aiškią žinią, kad Europos problemos jai yra antrarūšės, o bendrą kovą D. Trumpas mato tik terorizmo grėsmės fone.

Lietuvoje ilgą laiką buvo įprasta stebėti būtent Vašingtono poziciją ir ramintis dėl George‘o W.Busho ar Baracko Obamos tikinimų, kad būtent mūsų priešai bus ir Amerikos priešai. Ši pozicija vis dar išlieka diplomatiniame lygmenyje, tačiau patvirtinimo iš naujojo prezidento negavome ne tik mes, bet ir visa Europa.

Panašu, kad naująja Vakarų pasaulio ašimi bent jau kuriam laikui taps Berlynas ir Paryžius. Nepaisant visų politinių iššūkių ir kalbų apie A. Merkel eros pabaigą, jos krikščionių demokratų pozicija apklausose vis stiprėja. Prancūzijos prezidentu tapęs E. Macronas turi puikias sąlygas siūlyti savo Europos modelį ir tartis dėl jo ne tik su prancūzais, bet ir su visa Europos Sąjunga.“

Kitas dalykas, kurį pabrėžia autorius, tai NATO svarbos klausimas. Jis teigia, jog D. Trumpas nesupranta NATO svarbos ir veikiausiai todėl reikalauja europiečių laikytis minimalaus 2% gynybai įsipareigojimo:

„Verslo požiūrį atsinešęs ir NATO svarbos nesuprantantis JAV prezidentas mano, kad Vakarų sąjungininkai naudojosi amerikiečių geranoriškumu ir dabar už tai turi sumokėti. […] Pats D. Trumpas dar prieš įžengdamas į postą leido sau ne kartą kritikuoti A. Merkel sprendimus. Praėjusios savaitės susitikimai buvo galimybė D. Trumpui sušvelninti savo poziciją, tačiau jis ne tik to nepadarė, bet ir pademonstravo, kad JAV mato kitas Vakarų pasaulio valstybes kaip savotiškas konkurentes, su kuriomis nesudarysi sėkmingos sandorio, tad ir bendrų interesų negali būti daug.“

Teiginių patikrinimas

Klausantis D. Trumpo kalbos, pasakytos visų NATO šalių lyderių akivaizdoje, negirdėti nei to, kad „Europos problemos yra antrarūšės“, nei to, kad „bendrą kovą jis mato tik terorizmo fone“.

Priešingai, D. Trumpas pabrėžė, jog ateities NATO turi orientuotis tiek į terorizmą, tiek imigraciją, tiek ir grėsmes NATO rytinėms ir pietinėms sienoms. Kitaip tariant, visi išvardinti ateities NATO tikslai yra Europos problemų sprendimai:

The NATO of the future must include a great focus on terrorism and immigration as well as threats from Russia and our NATO‘s eastern and western borders.

Kaip žinia, Europą būtent ir kamuoja tiek islamistų teroristiniai aktai, tiek nelegali migracija. O rytinės ir pietinės NATO sienos, kurioms kyla grėsmės, yra ne bet kur, o Europoje.

Taigi, viena dalis D. Trumpo kalbos buvo aiškus patikinimas, jog Europos priešai yra JAV priešai, o Europos problemos yra NATO problemos. Tuo tarpu, kita dalis kalbos buvo apie tai, kas yra NATO ir Vakarų pasaulio ašis (ir kas ja nėra bei neketina būti).

Trumpas savo NATO partneriams iš Europos taip pat pareiškė, jog Aljansas būtų dar stipresnis negu dabar, jeigu jie būtų laikęsi visų partnerių įsipareigojimo gynybai skirti minimaliai bent po 2%. Deja, europiečiai, jau kuris laikas nesirūpina savo gynybos biudžetais.

Todėl D. Trumpas, suprasdamas, jog prieš bendrus JAV ir Europos priešus reikia gintis bendromis pajėgomis, o ne tik vienai JAV, europiečius ragina kompensuoti gynybai neskirtas lėšas ir tokiu būdu aiškiai pademonstruoti, jog NATO svarbą supranta ne tik JAV, bet ir visi Aljanso sąjungininkai.

Tad P. Gritėno teiginys, jog „NATO svarbos nesuprantantis JAV prezidentas“ yra iš dalies teisingas, jeigu žodžius „JAV prezidentas“ pakeisime į „Vakarų Europos lyderiai“ ir gausime teisingą teiginį: „NATO svarbos nesuprantantys Vakarų Europos lyderiai […]“.

Galiausiai, prieiname prie sunkiausiai patikrinamo teiginio „naująja Vakarų pasaulio ašimi bent jau kuriam laikui taps Berlynas ir Paryžius“. Sunku pasakyti, ką šiuo atveju konkrečiai reiškia sąvoka „Vakarų pasaulio ašis“, bet darant prielaidą, jog kalbėta išskirtinai apie NATO, niekas geriau buvimo ašimi neparodo, nei vokiečių filosofo Friedricho Nietzsches žodžiais tariant, valia į galią, t. y. gynybos biudžeto dydis.

Nedaugiažodžiaujant galima pažvelgti į grafiką, kuriame yra pavaizduota pastarųjų 7 metų JAV bei Vokietijos-Prancūzijos karinių išlaidų dinamika. Rezultatas akivaizdus – Berlynas-Paryžius yra Vakarų pasaulio išcentrinė ašis.

Tiesometras sustoja ir užstringa prie padalos „Krislas tiesos“.

Paspaudus ant grafiko jis išsididina.

Taip pat rekomenduojame:

Komentarų nėra

Komentuoti